Podporte naše aktivity Konferencia Kompozit Darujte 2% dane
IBAN: SK88 1100 0000 0026 2677 2597 english version

Charakteristika projektu, projekt Cirkus

Blog

CIRKUS na cestách mojimi očami

V lete sme s programom CIRKUS začali realizovať projekt s názvom CIRKUS na cestách (www.cirkusnacestach.sk). Uskutočniť sa nám ho podarilo za pomoci Nadácia pre deti Slovenska a Hodina deťom začo im patrí naše veľké ĎAKUJEME. Už samotný názov projektu pomenúva činnosť, ktorú sme spoločne s našimi klientmi a klientkami podnikli. Spočívala v tom, že sme navštívili také miesta na Slovensku, ktoré my bežní ,,CIRKUSácki sídliskari“ nemáme možnosť vidieť pri pohľade z okna paneláku.

Cieľom projektu bolo priblížiť deťom a mladým zo sídliska krásy Slovenska, jeho históriu na základe ktorej sme sa ako krajina formovali, kultúrne a športové podujatia. Súčasťou bolo samozrejme nadobudnúť nové poznatky, zážitky a úsmevné spomienky. Tieto nadobudnuté zážitky zachytiť za pomoci profi fotoaparátu a vytvorením blogu ich zdieľať s komunitou. Na písaní projektu spolu s nami participovali aj klienti, z toho dôvodu sme sa zamerali na miesta, ktoré vybrali oni so zámerom naplnenia ich vlastných potrieb.

Prvým miestom vyznačeným na CIRKUS mape boli Bojnice. V Bojniciach sme spoločne obdivovali Zámok z 15.storočia v kombinácii s moderným prevedením Dino Parku. Žarnovica nám priblížila bohatú prírodu Banskobystrického kraja. Vo Zveroparku mali klienti priamy kontakt so zvieratkami, ktoré voľne pobehujú v prírode.

Exkurzia v Múzeu holokaustu (Sereď) splnila podľa môjho názoru taktiež svoj účel, kedy klienti nadobudli nové poznatky z histórie o problematike II. svetovej vojny. Absolvovali sme aj kultúrne a spoločenské podujatia, ako napríklad hokejový zápas (Hod plyšákom). Klienti si naň priniesli plyšové hračky pre deti z detských domovov.

Nasledovalo Divadelné predstavenie Zaľúbený Shakespeare v DAB, ktoré ukázalo krásu umenia dospievajúcim, ktorí sa takéhoto kultúrneho podujatia nemali možnosť doposiaľ zúčastniť. Zároveň, sme navštívili kino film Bohemian Rhapsody, otvorili sme tým tému HIV a AIDS o ktorej sme po filme spoločne diskutovali.

Naše potulky sme zakončili výletom do DANUBIANY (Múzeum moderného umenia v BA) spoločne s Jump Arénou. Múzeum obsahovalo diela od rôznych autorov, nechýbali odvážne kúsky a farebné kombinácie, ktoré klientov dostali. Výstupom z výletov bola Vernisáž fotografii, ktoré klienti zachytili počas našich potuliek Slovenskom. V rámci odmeny pre klientov, ktorí participovali pri upratovaní, workshopoch a iných aktivitách klubu, sme spoločne navštívili Vyhne, chatovú oblasť obklopenú prírodou. Objavovali sme, aktívne oddychovali a nabrali veľa síl do nového pracovno/školského týždňa. O tomto výlete ale aj o všetkých ostatných sa dočítate viac na stránke www.cirkusnacestach.

Som vďačná za možnosť tráviť čas s klientmi a mojimi kolegami aj mimo našej ambulatnej formy služby (v klube). Spätná väzba od klientov je pre fungovanie klubu CIRKUS smerodajná. Po rozhovoroch zameraných na zhrnutie pocitov klientov z výletov sa zhodovali v pozitívnych reakciách a to nás pracovníkov motivuje k ďalšiemu písaniu projektov a kreativite s tým spojenej. Verím, že takýto ,,CIRKUS na cestách“ nebol posledný a v najbližšej dobe dostanú možnosť aj iný z radov našich klientov, spoznávať nepoznané a spomínať na to pekné.

Autorka: Mgr. Petra Fiľová, Sociálna pracovníčka v NPDM CIRKUS

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Podporujú nás: Nadácia Orange, Nadácia SPP, Intenda, MINV SR, Nadácia pre deti Slovenska, Úrad vlády SR, Nitriansky a Trnavský samosprávny kraj Nadácia Orange Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky Nadácia pre deti Slovenska Nitriansky samosprávny kraj Trnavský samosprávny kraj www.isgdent.com/ Úrad vlády SR IA MPSVR SR Operačný program Ľudské zdroje Hodina deťom Nadácia Granvia Nitrianska komunitná nadácia Erasmus Plus Nitra Deň prohuman.sk isexshop.sk kondomshop.sk EEA Grants Norway Grants Kto pomôže Slovensku Nadácia otvorenej spoločnosti mesto Nitra mesto Sereď mesto Trnava Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Ministerstvo zdravotníctva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Nadácia Pontis Reckitt Benckiser Slovensko Bodka Nadácia Tatra banky Nadácia Eset Sananim Občianske združenie Prima Občianske združenie Odyseus Priestory pre tvory Nadácia SPP
Ochrana osobných údajov Verejné obstarávanie