Podporte naše aktivity Konferencia Kompozit Darujte 2% dane
IBAN: SK88 1100 0000 0026 2677 2597 english version

Charakteristika projektu, projekt Cirkus

Blog

Multi(ne)funkčné ihrisko

„Je pondelok, pol piatej poobede. Mám po škole a doma sa mi sedieť nechce. Načo aj, veď pod barákom mám multifunkčné ihrisko, kde denne stretávam kamošov. Vezmem loptu a idem za nimi. Hneď prvý strelecký pokus končí mimo bránu.

Lopta plynulo letí cez potrhanú sieť a ja sa tak musím hnať na cestu veľmi rýchlo, aby mi auto nezničilo len včera kúpenú loptu. Pfuf, bolo to o chlp, no môžem sa s pocitom víťazstva vrátiť na ihrisko. Po príchode sa dozvedám, že Albertovi sa medzitým podarilo roztrhať si nohavice na jednej z mnohých vytŕčajúcich skrutiek na ihrisku. Škoda, boli to vážne pekné nohavice. Ubehla asi hodinka a nazbieralo sa nás viac ako desať, tak niekto motivovaný zakričal „dáme zápas“.

Zápas začal v miernom tempe, postupne však naberal na obrátkach. Zlomené a uvoľnené dosky na mantineloch sa nedajú nevšimnúť, a tak sa radšej do súbojov na kraji ihriska nepúšťam. Bum! Strela hádam z polovice ihriska, no lopta znovu letí mimo hraciu plochu, tento raz skrz dieru v mantineli, priamo na skatepark.

Snáď nikoho netrafí, bola to ozaj bomba. Zápas stále naberá na obrátkach a zdá sa, že to bude najlepší futbal, aký kedy toto ihrisko zažilo. Ale nie. Už je skoro sedem hodín a slnko už zapadlo úplne. Škoda nefunkčných svetiel, možno to dohráme zajtra.“

Zub času si vyberá daň na všetkom. Výnimkou nie sú ani verejné priestranstvá. Už skoro rok a pol navštevujeme v rámci terénnej časti Programu CIRKUS priestory miestneho skateparku. Areál oplýva život najmä počas letných mesiacov, no faktom je, že multifunkčné ihrisko s umelou trávou je využívané celoročne. Denne sa na ňom vystriedajú desiatky detí a dospelých. Vďaka svojmu strategickému umiestneniu a ľahkej dostupnosti je to najpoužívanejší prvok v spomínanom priestore.Jeho časté využívanie má však negatívny dopad na jeho stav. Po poslednom zrátaní môžme prehlásiť, že na ihrisku:

  • sú potrhané ochranné siete na obidvoch stranách,
  • chýba 18 dosiek na mantineloch,
  • je 7 zlomených dosiek na mantineloch,
  • je vyše 20 uvoľnených dosiek na mantineloch,
  • zvyšné dosky podliehajú hnilobe a sú v dezolátnom stave,
  • vytŕča 57 hrdzavých a špicatých skrutiek (do ihriska),
  • je nefunkčné osvetlenie.

Aby ste po prečítaní si týchto riadkov neostali smutní pridávam odstavec o tom, čo na ihrisku ešte funguje. Povrch ihriska je stále v dobrom stave a slúži svojmu účelu. Ihrisko je dostatočne veľké pre hru viacerých skupín a mantinely plnia funkciu (otázkou je však dokedy). Aj lokalita, v ktorej sa ihrisko nachádza je veľmi výhodná, keďže decká z okolitých panelákov to majú len kúsok k nemu.

My všetci v Programe CIRKUS veríme, že aktuálny stav ihriska nie je nemenný. Veď len nedávno sme upozornili kompetentných na nedostatok smetných košov v okolí ihriska a skateparku. Pár dní potom pribudli dve smetné nádoby.

Všetko je len otázkou postoja. Stále je na výber minimálne z dvoch alternatív: prizerať sa ako veci nefungujú, alebo (a to je bez diskusie tá lepšia možnosť) vytiahnúť ruky z vreciek a spraviť niečo preto, aby tu bolo lepšie. A kvôli tomu dnes vezmeme do terénu silný špagát a spolu s deckami opravíme toľko dier v sieťach, koľko sa bude dať. Pridaj sa, kto cítiš potrebu veci zlepšovať :)

*Poznámka autora: Príbeh na začiatku je síce fikcia, no vychádza z reálneho stavu ihriska, ktorý je podľa lajckého pohľadu terénnych pracovníkov bezpečnostne NEVYHOVUJÚCI!

Autor: Mgr. Róbert Tkáč, koordinátor programu CIRKUS

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Združenie STORM je členom Platformy MVO v oblasti drog

Podporujú nás: Nadácia Orange, Nadácia SPP, Intenda, MINV SR, Nadácia pre deti Slovenska, Úrad vlády SR, Nitriansky a Trnavský samosprávny kraj Nadácia Orange Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky Nadácia pre deti Slovenska Nitriansky samosprávny kraj Trnavský samosprávny kraj www.isgdent.com/ Úrad vlády SR IA MPSVR SR Operačný program Ľudské zdroje Hodina deťom Nadácia Granvia Nitrianska komunitná nadácia Erasmus Plus Nitra Deň prohuman.sk isexshop.sk kondomshop.sk EEA Grants Norway Grants Kto pomôže Slovensku Nadácia otvorenej spoločnosti mesto Nitra mesto Sereď mesto Trnava Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Ministerstvo zdravotníctva Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Nadácia Pontis Reckitt Benckiser Slovensko Bodka Nadácia Tatra banky Nadácia Eset Sananim Občianske združenie Prima Občianske združenie Odyseus Priestory pre tvory Nadácia SPP
Ochrana osobných údajov Verejné obstarávanie