O nás / Blog

Videohra ako cesta k mladému človeku

Videohra ako cesta k mladému človeku


Ako aktívny hráč videohier sa častokrát stretávam s názorom, že hranie videohier vedie k agresivite, že videohrami sa deti učia priamemu násiliu, a v neposlednom rade tiež, že videohry sú strata ináč dobre využiteľného času. Tieto tvrdenia sú ľahko vyvrátiteľné, čomu pomáhajú aj mnohé herné štúdia, ktorým sa za posledné roky úspešne darí prinášať do herného priemyslu rozmanitosť a zábavu.

Keďže už dávno neplatí, že videohry sú len o násilí, tak sme sa rozhodli, že zabezpečíme konzolu aj do programu CIRKUS.

Od septembra minulého roka herná konzola Xbox One S zútulňuje priestory klubovne. Nanešťastie však druhá vlna pandémia obmedzila fungovanie klubu kvôli prísnym hygienickým opatreniam. Konzole ako kontaktnému nástroju sa nedostalo očakávaného využitia. Preto sme sa rozhodli, že zareagujeme čo najrýchleJšie a kontakt s klientmi programu si udržíme aj skrz streamovanie hier.

Nápad vznikol v mojej hlave a s úvodným entuziazmom mi priniesol aj hŕbu otázok, na ktoré bolo potrebné odpovedať:

Vieme to technicky zabezpečiť?
- Áno, vieme. Prostredníctvom platformy Twitch #ProgramCIRKUS.

Aké hry budem/e hrať?
- Práve tie, ktoré máme k dispozícii v klube CIRKUS #PEGI12

Budú to náhodné streamy, či vopred naplánované?
- Streamovať sa bude vždy v piatok o piatej #abysatolepsiepamatalo

Čo bude obsahom streamov?
- Sekundárne hranie hier, primárne interakcia so sledovateľmi prostredníctvom chatu.

Čo chceme streamom dosiahnuť?
- Priblížiť sa mladým bezpečnou formou aj v čase pandémie.
a mnoho ďalších.

Niektoré otázky sa nám podarilo zodpovedať ešte pred začatím streamovania, pri iných sme zase museli využívať metódu „pokus-omyl“.

Mojou najväčšou motiváciou pre tvorbu streamov je fakt, že istá časť klientov poctivo dodržiavajú opatrenia a ostávajú doma, kde sú možnosti voľnočasových aktivít značne obmedzené.


Ani po dvoch úvodných streamoch entuziazmus neopadol, ba práve naopak, už pred tretím streamom sme dospeli k úžasnému rozhodnutiu hrať to vo dvojici a obohatiť, tak obsah streamu o plodnú debatu dvoch pracovníkov. Tí počas hrania reagujú na hru, na seba navzájom a ešte aj na komentáre v chate. Nie je tak núdza o vážne debaty, ale aj o zábavné momenty. Dokonalej symbióze pomáha tretí pracovník, ktorý sa stará o diskusiu v chate.

Počas ôsmich streamov, v období marec-máj 2021, sa nám podarilo: získať 30 sledovateľov, odvysielať 8 hodín a 5 minút, vymeniť si 1269 správ v živom chate, dosiahnuť priemerne 12,75 divákov na streame, 6 hrajúcich pracovníkov, nespočet zábavných momentov. Tieto úžasné štatistiky ešte dopĺňajú pozitívne spätné väzby od klientov priamo v teréne, či v klube.

Dosť bolo faktického, prejdime k pocitovému. Som nesmierne rád, že sme sa do toho ako tím pustili. Klamal by som, ak by som povedal, že som si tým nenapĺňal aj vlastnú potrebu zábavy. Vďaka streamom mám perfektnú príležitosť spojiť príjemné s užitočným. A čo ma teší zrejme najviac je to, že klienti nás môžu spoznať o čosi lepšie, a to im blízkou formou.
S odstupom času hodnotím tento projekt ako veľmi prínosný, koniec koncov, najbližšie sa k mladým dostaneme, len ak budeme nenútenou a prirodzenou súčasťou ich sveta - ako offline tak aj online.

Už teraz sa teším na náš ďalší stream. V piatok 29.10.2021 od 17:00 hod.
Twitch.tv - ProgramCIRKUS

Mgr. Róbert Tkáč